2/15/2022

Keskkonnasäästliku jogurtisööja ABC: kuidas teha paremaid valikuid?

Stockholmi Keskkonnainstituudi (SEI) hiljutise toidukao uuringu kohaselt tekib aasta jooksul Eesti kodumajapidamistes hinnanguliselt kokku 81 000 tonni toidujäätmeid, millest 42% moodustab toidukadu ehk raisatud toit. Piimatoodete raiskamisega seotud mustreid on kerge muuta vastutustundlikumaks, tehes paremaid valikuid juba poeleti ääres ning pöörates tähelepanu igapäevastele harjumustele.

SEI raporti kohaselt visati kõige enam kodumajapidamistes toidukaona ära aed- ja juurvilju (32%), suhteliselt suure osa toidukaost moodustasid ka valmistoidu jäägid (23%), puuviljad ja marjad (18%) ning piimatooted, sh piim (13%). See tähendab et raisku läheb pea 4400 tonni ehk 220 rekatäit piima ja piimatooteid aastas!

Võrreldes eelmise sarnase uuringu tulemustega (2014) on suurenenud nii kodumajapidamistes tekkiv toidujäätmete kogus kui ka toidukao osa selles (vastavalt 13% ja 33%), mispärast võib väita, et Eesti kodumajapidamised on sissetulekute suurenedes hakanud rohkem toitu ära viskama ja raiskama.

Kodumajapidamised saavad palju ära teha piimatoodete raiskamise ja keskkonnamõju vähendamiseks. Kutsume kõiki Valio sõpru endaga sellele teekonnale kaasa ning soovitame, kuidas teha paremaid valikuid.

„Võimalusel vali alati poest lähema kuupäevaga toode ning kui kogu toodet ei ole plaanis korraga ära tarbida, siis sulge toode võimalikult õhukindlalt, et see säiliks kauem. Selleks on hea kasutada näiteks korduvkasutatavat topsikaant. Kindlasti ei tasu pakendil märgitud kuupäeva möödudes, vaid tasub hinnata lõhna- ja maitseomadusi, sest tihtilugu on piimatooted veel mitu päeva pärast pakendile märgitud kuupäeva täiesti söömiskõlbulikud. Kui tops saab pärast tarbimist ka taaskasutusse suunatud, aitad veelgi vähendada tarbimisega seotud keskkonnamõju,“ vihjab turundus- ja tootearendusdirektor Nele Jõemaa.

Näpunäiteid jogurtileti ääres vastutustundlikumate valikute tegemiseks:

1. Vali tarbimisele lähim kuupäev Kui tead, et plaanid jogurtit süüa juba lähipäevadel, siis eelista poes alati lühema säilimisajaga toodet.

2. Hoia jogurtit värskena Alma korduvkasutatavate topsikaante abil Köögikapis hoiustatakse korraga mitmeid eri toiduaineid ja seetõttu pole sealne õhk mikrobioloogiliselt puhas, põhjustades avatud toodete saastumist ja nende kiiremat riknemist. Seepärast tasub kõik juba avatud piimatooted tagasi külmikusse pannes sulgeda võimalikult õhukindlalt, jogurti säilitamiseks on hea mõte kasutada korduvkasutatavat silikoonkaant. Veebruari teisel nädalal on võimalik korduvkasutatav kaas soetada endale Tondi, Kadaka või Järve Selveritest, kus ostes mõne Alma jogurtitest on kaas sulle tasuta!

3. Jälgi pakendil olevat kuupäeva, aga ka lõhna-maitseomadusi Kas teadsid, et enamus piimatooted on täiesti söömiskõlbulikud ka pärast pakendile märgitud kuupäeva? Seepärast tasub veel enne ära viskamist hinnata jogurtit lisaks kuupäevale veel kolme näitaja alusel: lõhn, maitse ja konsistents. Kui tootel pole tavapärasest erinevat lõhna ega maitset, samuti pole konsistents muutunud, siis võib ka pärast pakendil märgitud kuupäeva toodet julgelt tarvitada või toiduvalmistamiseks ära kasutada. Et aidata kaasa toiduraiskamise vähendamisele, oleme järkjärguliselt liikumas üle ka uuele märgistusele. Loe lähemalt siin.

4. Suuna tops taaskasutusse Enamik jogurtitopsidest koosneb kolmest elemendist: plastikust tops, papist ümbris ning fooliumkaas. Tugev papist ümbris toimib justkui skeletina, mis aitab õhukesest plastikust topsi toestada – nii kulub jogurtitopside tootmiseks võimalikult vähe plastikut. Taaskasutamiseks loputa jogurtitops puhtaks, eemalda papist ümbris ning aseta seejärel plastiktops pakendiprügisse, ümbris papiprügisse, fooliumkaas olmeprügisse.