2/21/2018

Valio märgilise tähtsusega tooted saavad Vabariigi juubeli puhul erikujunduse

Valio märgilise tähtsusega tooted saavad Vabariigi juubeli puhul erikujunduse

Valio kaks legendaarseimat toodet, armastatud Alma piim ja Valio ekspordi lipulaev Forte juust saavad Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul erilise sünnipäevakujunduse – sinimustvalge lipu ja ajalooliselt Kesk- ja Lõuna-Eestis kantud preesid.

„Alma 2,5% joogipiim ja Forte juust on kaks toodet, mis on rajanud vundamendi Valio Eesti eduloole. Sinises pakis Alma piim on tarbijate silmis alati sümboliseerinud kõrgeima kvaliteediga puhast kodumaist piima. Tahame juubeliaasta puhul rõhutada veelgi enam seda, et Alma piim on Eesti toidu kvaliteedi- ja garantiimärk, mis näitab Eesti toidu kiiret ja positiivset arengut läbi ajaloo,“ selgitas Valio Eesti turundusdirektor Krista Kalbin.

Tema sõnul on Forte juustul Valio eduloos eriline koht seetõttu, et see on aidanud viia Valio Eesti nime ja toodangu laia maailma.

„Kuna Forte juustu tootmine käivitati Võrus itaallastest juustumeistrite eestvedamisel, siis konkureerib Forte juust igati edukalt Itaalia-tüüpi juustudega nii selle juustusordi sünnimaal Itaalias kui ka enam kui kahekümnes teises riigis. Forte suurim saavutus on see, et see nimetati 2008. aasta Pekingi suveolümpiamängude ametlikuks juustuks. Eesti toiduspetsialistid aga tunnustasid Forte 20-kuulist juustu 2013. aastal Eesti Parima Piimatoote tiitliga,“ sõnas Kalbin.

Juubeli puhul saavad Alma piim ja 10 kuud küpsenud Forte juust juubelipakendi, mida ehib Eesti lipu sinimustvalge trikoloor ning eriline prees. Laeva meiereis valmivat Alma piima ehib ajaloolisest Kursi kihelkonnast pärit rinnaehe, Võru juustutehases valmiv Forte pakend sai aga kaunistuseks Rannu kihelkonnast pärit ning Tartu- ja Võrumaal levinud taimornamentikaga preesi.

Tartu Ülikooli etnoloogi Jana Reidla sõnul on sõlgedel ja preesidel olnud juba sajandeid suurem tähendus kui lihtsalt selle dekoreeriv- ja kinnitusfunktsioon – hõbesõlg näitas kandja jõukust ning aitas paljude arvates ka kandjat kurja eest kaitsta.

„Sõlg oli investeering, mille saamiseks müüdi vahel lausa karjaloomi ning mida sai vajadusel ka rahaks vahetada või hinnalise esemena edasi pärandada. Kuid nii nagu hõbedat kasutatakse täna tänu selle mikroobidevastasele toimele haavasideme koostises või vee puhastamiseks, usuti ka vanasti sellel olevat maagilised võimed – kandja usuti olevat kaitstud kurja silma, painajate ja haiguste eest ning seda kasutati ka haavade ja haiguste ravis,“ ütles Reidla.

Valio juubelipakendis tooted jõuavad poodidesse veebruari esimese nädala jooksul ning need rõõmustavad tarbijaid kuni 2018. aasta lõpuni.

Valio Eesti on üks suurimaid kohalikke piimatööstusettevõtteid. Peamiselt Kesk- ja Lõuna-Eesti farmide toorpiimast valmistatud Valio Eesti tooteid leiab ka Lätist, Leedust, Itaaliast, Kreekast ja Ameerika Ühendriikidest. Ettevõtte tootevalikust leiab igapäevaseid, aga ka funktsionaalseid piimatooteid, mille aluseks on Valio rahvusvahelise kontserni teaduslikud uuringud ja uued tootmismeetodid. Valios läbi viidud teadustööd on hinnatud ka Nobeli preemiaga.