5/18/2021

Valio katsetab plastiku vähendamiseks korduvkasutatavaid silikoonkaasi

Piimatööstus Valio Eesti AS alustab sel nädalal ainulaadset pilootprojekti, katsetades koostöös tarbijatega kompromissi toiduohutuse, tarbijasõbralikkuse ja keskkonnasäästlikkuse vahel: silikoonist korduvkasutatavad kaaned.

Keskkonnasõbralikud uuendused olnud Valio Eesti tegevustes juba pikemat aega igapäevane teema. Turundus- ja tootearendusdirektor Nele Jõemaa sõnul moodustab Valio kontserni arvutuste kohaselt pakend kogu piimatoote keskkonnakoormusest – arvestades kogu elutsüklit põllust kuni poeletini – vaid 2%. See aga ei tähenda, et pakenditega seonduv oleks kuidagi teisejärgulisel positsioonil.

“Ühe meetodina plasti vähendamiseks oleme viimastel aastatel muutnud õhemaks paljud meie plastiktopsid ja -pudelid. Eelmisel aastal poelettidele jõudnud Alma täispiimajogurt on esimene tooteseeria oma kategoorias, kus otsustamise jätta täiendava plastikkaane lisamata – võib öelda, et see üleminek on olnud edukas ning plaanime seda lähenemist laiendada. Et aga tarbija saaks juba avatud topsi mugavalt taas sulgeda, jagame koduseks kasutamiseks korduvkasutatavaid silikoonkaasi,” toob Jõemaa välja.

Ta selgitab, et paljude suuremate piimatoodete näol – nagu ka 350g Alma täispiimajogurtid – on tegu kogusega, mida inimene ei pruugi ühe korraga ära süüa. Nii võimaldab korduvkasutatav silikoonkaas pikendada juba avatud toote säilivusaega, vähendades sellega oluliselt toiduraiskamist. Lisaks aitab see juba avatud tooteid lekkevabalt endaga kõikjale kaasa võtta. “Täispiimajogurtile mõeldud silikoonkaas sobib ka enamike Alma kodujuustu topsidega, Alma kohupiimadega ning teiste jogurtitopsidega,” selgitab Valio esindaja.

Pilootprojekt sai alguse eile, 17. mail ning järgnevate nädalate jooksul jagab Valio korduvkasutatavaid kaasi iga Barbora, Rimi või Selveri e-poest tellitud Alma täispiimajogurti juurde, et tarbijad saaksid uuenduslikku lahendust kodudes järele proovida. Silm tasub peal hoida ka Valio sotsiaalmeediakanalitel. Silikoonkaas sobib iga sellise topsi peale, millel on ümmargune 90mm läbimõõt.

Muutuste läbiviimisel on Valio esindaja sõnul peamine tihe koostöö nii tarbijate kui ka pakenditootjatega, kes veavad eest materjaliinnovatsiooni. “Toidutööstusena ei saa me unustada, et pakendi kõige olulisem eesmärk on kaitsta toodet ning hoida selle ühtlast kvaliteeti, mispärast ei ole tänaste teadmiste juures veel plastikust täielikult loobumine võimalik. Liigume plastiku vähendamise suunas konservatiivsete, aga konkreetsete sammudega,” sõnas Jõemaa.