9/30/2021

Suurinvesteering tõi Võru juustutööstusesse 25% efektiivsema maagaasil põhineva küttelahenduse

Valio Võru juustutööstus sai ligi 1,6 miljoni euro suuruse investeeringu tulemusel päris oma gaasijaama ning modernse katlamaja, mis kasutavad keskkonnasäästlikumat LNG-kütust ning loovad kõik võimalused, et tulevikus minna üle biokütusele. Võrreldes eelkäijaga on uus süsteem 25% tõhusam, tõstes küttelahenduse efektiivsuse 95%-ni.

„Saime hiljuti kasutusloa Võru juustutööstuse värskelt valminud katlamajale, milleks oleme juba 2020. aasta algusest ettevalmistusi teinud. Uus katlamaja on täisautomaatne ning varustatud kaasaegsete juhtimissüsteemidega, vahetades välja oma aastast 1984 pärit kateldega eelkäija,” sõnas Valio Eesti tegevdirektor Maido Solovjov.

Uue katlamaja projekteeris, ehitas ja automatiseeris ettevõte Filter Solutions OÜ, kes suutis katlamaja ehituseks pakkuda nn ”võtmed kätte” lahendust. Ettevõtte spetsialistid projekteerisid uue katlamaja selliselt, et võimalikult palju kasutada ära erinevaid jääksoojasid – see andis kogu lahenduse efektiivsusele märkimisväärse positiivse efekti. Lisaks täiustasti Filter Solutionsi eestvedamisel vee-ettevalmistusseadmeid, mille tulemusena saavutati uues katlamajas ligi 25% puhtavee kokkuhoidu.

LNG ehk veeldatud metaangaasi taasgaasistamiseks vajaliku tervikliku lahenduse tootnud ja paigaldanud Nordic Gas Solutions OÜ esindaja Meelis Kuusbergi sõnul on LNG tõhus viis tööstuste süsinikujalajälje vähendamiseks. ”Seda enam, et tänane lahendus loob kõik eeldused, et tulevikus oleks võimalik kasutusele võtta rohegaas. Äsja valminud off-grid lahendus teeb selle võimalikuks ka piirkondades, kus gaasitrassid puuduvad, nagu Võrus,” täiendab Kuusberg.

Vana katlamaja lammutatakse juba selle aasta jooksul. Selle asemel saab nüüdsest olema kirjeldatud lahendustega uuenduslik maagaasijaam, milles kasutusel olev LNG-mahuti on Valio Eesti AS tegevdirektor Maido Solovjovi sõnul kodumaal omataoliste seas üks suurimaid. Kaasaegse katlamaja juurde kuulub ka suitsugaaside ökonomaiser, mille abil on võimalik protsessi käigus tekkiv jääksoe kätte saada ning sellega soojaks kütta näiteks tehases kasutatav vesi. Nüüd, kus kasutusluba on olemas, saab erinevaid lahendusi hakata järele proovima.

“Lisaks efektiivsuse kasvule rääkis gaasijaama investeerimise kasuks selle märkimisväärselt väiksem keskkonnamõju. Meie arvutuste kohaselt jõuab LNG-kütusel põhineva lahenduse abil võrreldes varasema küttelahendusega õhku ligi 25% vähem süsihappegaasi ning 40% võrra vähem lämmastikoksiide. Maagaasi põlemisel ei teki ka vääveldioksiidi heidet, mis võivad kombinatsioonis veega happevihmasid moodustada,” toob Solovjov välja.

Katlamaja kütmiseks vajalik gaas tuleb kodumaiselt energiaettevõttelt AS Alexela, mille juhatuse esimees Aivo Adamson toob LNG-küttelahenduse puhul toob ta välja seda, et tegemist on väga puhta kütusega. "On selge, et üleminekul senistelt kütustelt taastuvatele ja keskkonnasõbralikumatele lahendustele on gaas parim lahendus. Olen veendunud, et Valio samm võtta jätkusuutlikuks energiatootmiseks kasutusele LNG-kütus, annab turul ka teistele tööstustele üleminekuks vajalikku julgust," märkis Adamson.

Valio on täna ainuke piimatööstus Eestis, keda on tunnustatud rahvusvahelise ISO 14001 keskkonnasertifikaadiga. Sertifikaadi pälvimise eelduseks on vastutuse võtmine keskkonnamõjude vähendamise eest vastava tehnoloogia, taasringlusesse võetavate pakendimaterjalide ja tooraine säästliku kasutamise kaudu. ”Oleme võtnud eesmärgiks investeerida igal aastal umbes 5% käibest meie tehaste olulistesse arendusprojektidesse, et luua võimalusi ettevõtte jätkusuutlikuks arenguks ning jätkata kõrge lisandväärtusega toodete pakkumist meie tarbijatele nii Eestis kui ka välisturgudel,“ lisas Solovjov.

Valio Eesti on üks suurimaid kohalikke piimatööstusettevõtteid. Peamiselt Kesk- ja Lõuna-Eesti farmide toorpiimast valmistatud Valio Eesti tooteid leiab ka Lätist, Leedust, Itaaliast, Kreekast ja Ameerika Ühendriikidest. Ettevõtte tootevalikust leiab igapäevaseid, aga ka funktsionaalseid piimatooteid, mille aluseks on Valio rahvusvahelise kontserni teaduslikud uuringud ja uued tootmismeetodid. Valios läbi viidud teadustööd on hinnatud ka Nobeli preemiaga.

Lisainformatsioon:

Nele Jõemaa

Valio Eesti AS

Turundus- ja tootearendusdirektor

nele.joemaa@valio.ee