2/9/2022

Sel aastal jääb jogurtitele 4 miljonit plastikkaant panemata

Lähtuvalt Euroopa Liidu direktiivist tuleb Eestis aastaks 2026 oluliselt vähendada ühekordsete toidupakendite kasutust. Plasti järkjärguliseks vähendamiseks jäetakse Valio Eesti piimatööstuses tänavu lisamata plastikkaaned 4 miljonile jogurtitopsile, mille käigus jääb kokku kasutamata 9,6 tonni plastikut.

Tänavune plastikkaante ulatuslik vähendamine on etapp laiemas tegevuskavas, mis on jätk 2020. aastal ilmunud Valio esimesele suuremas topsis, aga lisakaaneta jogurtiseeriale ning sellele järgnenud ainulaadsele pilootprogrammile, mille käigus piimatööstus katsetas korduvkasutatavaid silikoonkaasi. Sel aastal jääb joguritele lisamata 4 miljonit plastikkaant, hoides sedasi kokku pea 10 tonni plastikut.

Valio turundus- ja tootearendusdirektor Nele Jõemaa sõnul on olnud keskkonnasõbralikud uuendused Valio Eesti tegevustes juba pikemat aega igapäevane teema. “Tajume selgelt, et Eesti inimene soovib muutuseid keskkonnasäästlikemate alternatiivide suunas. Samas näitab praktiline kogemus, et kõik tarbijad ei ole selleks tegelikult täna valmis,” sõnab Jõemaa.

Ta selgitab, et paljude suuremate piimatoodete näol – nagu ka 350g jogurtite puhul – on reeglina tegu kogusega, mida inimene ei pruugi ühe korraga ära süüa. Et seda aga külmikus järgmiseks toidukorraks säilitada või kaasa võtta, on kaaned paljudele tarbijatele täna veel siiski olulised. “Katsetasime eelmisel aastal koostöös tarbijatega kompromissi, mille käigus pakkusime plastikust lisakaaneta jogurtite ostjatele kaasa silikoonist korduvkasutatavaid kaasi. See algatus võeti väga hästi vastu ning plaanime paralleelselt plastiku vähendamisega jätkata korduvkasutatavate kaante pakkumist ka sel aastal,” sõnas Jõemaa.

Jõemaa sõnul aitab korduvkasutatav silikoonkaas pikendada juba avatud toote säilivusaega, vähendades sellega oluliselt toiduraiskamist. Lisaks aitab see juba avatud tooteid lekkevabalt endaga kõikjale kaasa võtta.

Alates jaanuarist on poelettidel pea kõik suures topsis Alma ja Gefiluse jogurtid ilma lisakaaneta.

Plastikkaane asendamiseks mõeldud korduvkasutatav alternatiiv on võimalik koos jogurtiga kaasa saada perioodil 08.02-14.02 Tondi, Järve ja Peetri Selveris. Kindlasti tasub hoida silm peal Valio sotsiaalmeediakanalites, sest ka seal jagatakse korduvkasutatavaid kaasi kingituseks ning jagatakse detailsemat infot kaante jagamise osas.