4/11/2022

Vähi seljatanud Liisa-Maria Connor: sa ei pea rasket haigust ootama, et oma elu muuta

Vaid 26-aastasena kuulis Liisa kolme saatuslikku sõna, mida ei peaks oma elus kuulma ükski inimene: sul on vähk. “Põhimõtteliselt üleöö viskasin oma menüüst välja suhkru, gluteeni, alkoholi ning laktoosi – ja kuigi täna tean, et selline toitumine ei ole minu jaoks jätkusuutlik, oli mentaalselt mulle seda väga vaja,” räägib Liisa oma teekonnast tervisliku ja õnneliku iseendani.

Gümnaasiumi aastaraamatus seisab Liisa nime kõrval kirjeldus: “tõenäoliselt toidab tulevikus oma lapsi kummikommisupiga”. Seda ei pidanud liialduseks mitte keegi, ka mitte Liisa ise.

“See kirjeldus polnud kuidagi üle paisutatud, vaid see oli reaalsus! Ma ei liialda, kui ütlen, et veel 25-aastasena ei olnud ma kunagi keetnud kartulit ega riisi. Tagasi vaadates ei saa täpselt arugi kuidas ma niimoodi hakkama üldse sain. Abikaasa on mulle korduvalt meelde tuletanud, et kui tutvusime ja oma lemmiktoitudest rääkisime, siis ütlesin, et minu lemmiktoiduks on kommid,” meenutab Liisa oma elu veel mõned aastad tagasi.

Raske diagnoos viis noore naise aga täielikult teise äärmusesse: üleöö jäid menüüst kõrvale nii suhkur, gluteen, alkohol kui ka laktoos. Liisa usaldas end täielikult vegan-toidu maailma, pidades seda kõige tervislikumaks võimalikuks viisiks oma keha toetada.

“See suur vapustus andis minu jaoks märku, et nüüd on peeglisse vaatamise hetk. Võimalus oma senine suhtumine elusse ja toitumisse ümber hinnata,” ütleb Liisa. Vegan-dieet tõi noore naise ellu esmakordselt “elus toidu” ja õpetas kokkama. “Aga üsna pea avastasin, et toidumaailm hakkas mind täielikult kontrollima ja jõudsin punkti, kus kartsin igat ampsu, mis ei olnud piisavalt “tervislik”. Kindlasti tahaksin kõigile südamele panna, et tervislik toitumine peab ka mentaalselt tervislik olema – muidu see ruineerib su,” arvab ta ning sõnab, et sellest punktist alates võibki öelda, et asjad hakkasid tema jaoks normaalsesse tasakaalu jõudma.

Liisa selgitab, et kuna tema jaoks oli põhjus esialgseks muudatuseks sedavõrd tugev, siis oli lihtne sellega kaasa minna ja oma elu ümber muuta. “Mõtlen veel tänaseni, et huvitav milline oleks mu suhe toiduga siis, kui seda raputust mu elus poleks olnud…Ütleksin kohe praegu sellele paralleel-maailma endale, et sa ei pea rasket haigust ootama, et oma elu muuta!”

Täna on Liisa taas kõigesööja, omal kohal on nii “elus toit” kui kommid. “Olen terve elu olnud suure söömaga ja loomulikult söön ka mina küpsist ja kommi. Armastan endiselt üle kõige magusat, nii et kui enne võisin süüa iga päev mitu pakki küpsist või neli jogurtit, siis söön täna näiteks poole vähem ja olen endaga rahul,” tunnistab Liisa. Ta lisab, et proovib end trikitada, otsides oma lemmikutele tervislikumaid alternatiive: kui jäätis – siis Halo Top kui šokolaad – siis Nick’s, kui jogurt – siis kiudainetega Alma Vita+.

“Alma Vita+ jogurt on üks minu lemmikuid snäkke, mis on meie ostukorvis täielikult omal kohal. Söön seda hommikueineks või õhtul, kui enne und veel kommiisu peale tuleb. Kuna sealseteks magustajateks on ainult naturaalsed puuviljasuhkrud, siis tekitab see hea tunde, et tegin kordades tervislikuma valiku kui see, mille järgi varem oleksin haaranud,” ütleb ta.

“Ma usun, et kui võrdleksin enda tänast toitumist populaarsete toitumiskavadega, siis tunneksin ennast päris kindlasti ebapiisava ja õnnetuna. Aga kui mõtlen, et olen täna see Liisa, kes pakub kummikommisupi asemel oma perele igale õhtul päris õhtusööki ning sööb kahe kommipaki asemel ainult ühe, siis olen enda üle üliuhke. Sinu võrdluspunkt peab alati olema iseendaga ja ükskõik kui väikeste sammudega liigud ja kui palju libastud – ole endaga hell, sa oled õigel teel!”