Kas teadsid, et soolestikku nimetatakse teisiti ka keha ajuks? See on täiesti põhjendatud, sest soolestik mõjutab nii meie füüsilist kui ka vaimset heaolu. Soolestiku eest hoolitsedes hoolitsed ka oma sisemise energia eest ning oled tervem.
Korras soolestik parandab vastupanuvõimet
Soolestik on inimese suurim immuun- ehk vastupanusüsteemi kuuluv organ. Korras soolestik on otseselt seotud meie tervisega. Saame eluks vajalikud toitained kätte läbi soolestiku kulgevast toidust. Soolestikku võib jõuda koos söögi ja joogiga ka organismile kahjulikke aineid, nt allergeene. Soolestiku ülesandeks on takistada nende ainete pääsu organismi.
Soolestik kaitseb organismi kahjulike ainete eest, sest soole sein on parajalt tihe. Tasakaalustatud bakterid aitavad hoida aga soole seinad korras. Mõnikord löövad stress, antibiootikumid või vale toidulaud bakterite tasakaalu kõikuma, mille tulemusel kasvab soolestikus olevate kahjulike bakterite osakaal kasulike bakterite suhtes liiga suureks. Sellisel juhul pääsevad organismi mittesobilikud ained. Selle tulemuseks on näiteks põletikud ja allergiad, mis ilmnevad kõhuvalu, puhituse või kõhugaasi näol.
„Umbes 70% inimese vastupanuvõimest toimub soolestikus.“
Kui soolestiku kasulikud bakterid on ülekaalus, läheb organismil paremini. Head soolebakterid vähendavad akuutset soolepõletikku ehk kõhulahtisust ja muid infektsioone, allergiaid, kroonilisi soolepõletikke ning sooletiku funktsionaalseid vaevusi.
Korras soolestik, parem tuju
Vahel ei pruugi sa mõeldagi sellele, et meie soolestiku põhjatus keerises aset leidvad protsessid mõjutavad ka meie ajutegevust ja heaolu. Soolemikroobid ja bakterite tasakaal on otseselt seotud meie ajuga. Kui soolestik on korras, töötab ka meie aju paremini.
Soolestiku funktsioonihäired kanduvad üle meie meeleollu ning see võib viia lausa selliste psüühiliste häirete tekkimiseni nagu depressioon ja krooniline väsimus. Funktsionaalsed soolevaevused ja ärritatud soole sündroom (IBS) on levinuimad näited selle kohta, et aju ja soolestiku vahelises koostöös esineb probleeme.