Liblikad pakenditel

Alma liblikaga kohupiimakreemide topse ehivad puhtas looduses lendavad liblikad. Igat maitset iseloomustab üks kindel liblikas, kellega saab lähemalt tutvuda allpool.

Puriliblikas Alma kamakohupiimakreemil

Puriliblikas on võrdlemisi tavaline, laialt levinud liblikas Lõuna- ja Kesk-Euroopas. Eestist on seni püütud ainult üks puriliblikas, 1936. aastal Tartus. Taasleiud on võimalikud, kuna pärast sajandivahetust on üksikuid hulkuvaid isendeid nähtud nii Soomes kui Rootsis.

 

Niidutäpik Alma crème brulée maitselisel kohupiimakreemil

Niidutäpik levib peamisel Ida-Euroopas, kuid teda võib kohata ka Rumeenias, Ungaris, Slovakkias, Poolas ja Saksamaa kirdeosas. Niidutäpikuid kohatakse ka Lõuna-Soomes, ent seda liiki peetakse seal rändliblikaks. Üksikuid isendeid on tabatud ka Rootsis ning Taanis. Eestis võib kohata Niidutäpikut üle kogu maa, ent tavalisem on levik riigi idaosas.

 

Päevapaabusilm Alma maasika-banaani kohupiimakreemil

Päevapaabusilm on üle kogu Euroopa laialt levinud, puudub vaid Pürenee poolsaare lõunaosas ja Fennoskandia põhjaosas. Tänapäeval on päevapaabusilm kogu Eestis laialt levinud tavaline päevaliblikas. Liigi arvukus on viimase 70 aasta jooksul väga tugevasti tõusnud, enne II maailmasõda oli päevapaabusilm meil äärmiselt haruldane.

 

Haavalumik Alma kakaokohupiimakreemil

Haavalumik on Euroopas laialt levinud, areaal ulatub Prantsusmaa idaosast üle kogu Kesk-Euroopa Venemaani. Leviala põhjapiir asub Kesk-Rootsis ja Kesk-Soomes. Eestis on Haavalumik laialt levinud, ent pole sealjuures mitte eriti arvukas päevaliblikas.

 

Anaea ryphea Alma kirsi-maasika kohupiimakreemil

Anaea ryphea põhiliseks levialaks on Lõuna-Ameerika, täpsemalt võib teda kohata Mehhikost subtroopilise Lõuna-Ameerika aladeni. Eestis selle liblika ilu kahjuks kohata ei õnnestu.

 

Idea leuconoe Alma šokolaaditükkidega kohupiimakreemil

Idea leuconoe pärineb Kagu-Aasiast ning teda võib kohata sellistes riikides nagu näiteks Tai, Malaisia, Indoneesia, Singapur, Filipiinid. Ka selle liblika ilu me kahjuks Eesti looduses ei kohta. 

 

Allikas: Erki Õunap ja Urmas Tartes raamat "Eesti päevaliblikad“ 2014